You are here:  / Uroda / Życie z protezą zębową

Życie z protezą zębową

stomatolog (1)
Życie z protezą zębową
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

stomatolog (1)Noszenie zarówno całkowitej jak częściowej protezy zębowej, przy przestrzeganiu kilku podstawowych zasad naprawdę nie musi być mocno kłopotliwe.
Po pierwsze: po każdym posiłku powinno się wypłukać „nowe zęby”, aby usunąć resztki pokarmów a przynajmniej raz dziennie czyścić dokładniej wodą z mydłem lub przy pomocy specjalnych do tego celu przeznaczonych tabletek (a nie pastą do zębów, której niektóre składniki ścierne mogą uszkodzić materiał, z jakiego zrobiona jest proteza).
Po drugie: koniecznie na noc wyjmować z ust i wbrew utartym stereotypom (woda w szklance) przechowywać w środowisku suchym. Zaniedbanie tego, może skutkować tym, że uciskająca płytka protezy delikatne naczynia krwionośne, powoduje zanik kości i rozrost błony śluzowej, przez co proteza nie trzyma się już dobrze; może spadać przy mówieniu i szerszym otwarciu ust na przykład przy gryzieniu poszczególnych kęsów posiłku.
Jeśli nie wyjmuje się protezy na noc, a na dodatek zaniedbuje się jej mycie, w pozostałych resztkach pokarmu zaczynają rozwijać się bakterie i grzyby wywołujące stany zapalne a także nieprzyjemny zapach z ust.
Po trzecie: rano przed założeniem wymasować dziąsła, język i podniebienie miękką szczoteczką.
Przy zachowaniu tych zasad noszenie „sztucznych” zębów naprawdę nie będzie takie straszne.

Inne artykuły o medycynie i farmacji: